X
تبليغات

تصویر ثابت

آیا گلیم ماشینی رقیب گلیم دستباف است؟
loading...
YourAds Here YourAds Here

مقالات قالیشویی

بازدید : 8
چهارشنبه 6 فروردين 1399 زمان : 12:53

قاليشويي مشهد

ایا محصول ها صنعت فرش ماشینی مثل گلیم ماشینی، سبب ساز لطمه زدن به صنعت فرش دستباف جمهوری اسلامی ایران، اینجانب گزاره گلیم دستباف میباشد ؟

چنانچه آری .عامل ان چه میباشد؟ و در‌صورتی‌که نه ، چه چیزهایی منجر میگردد این دو حوزه به راحتی در کنار هم فعالیت کرده و برای هم مشکلی ساخت نکنند .

در زمان مورخ معاش آدم، پیشرفت امری غیر قابل اجتناب بوده میباشد .و در‌حالتی که چه تنوع طلبی و استقبال از تنوع برای مصرف کنندگان خوشایند بوده میباشد، البته این تغییرات بدین مقدار برای تولیدکنندگان شل نمیباشد.

و پذیرش اینکه فروش منسوجات ماشینی ،از گونه دستباف ان طولانی تر میباشد، برای فعالان در عرصه دستباف دشوار میباشد .به صورت نمونه به جهت بها گلیم ماشینی و کلاً فرش ماشینی ،که بسیار مطلوب میباشد ، فروش این نوع، امروزه میان قشرها گوناگون جامعه بسیار بیش تر شده‌است .

که به‌دنبال به بازبینی کارداران ان می‌پردازیم .

نوشته‌علمی دارای ربط : تفاوت فرش و فرش گلیم دستباف

بشر کلاً و به صورت طبیعی با تغییرات و پدیده های نو رویارویی می نماید. و ولی برهه زمانی وقتی ارتفاع می‌کشد تا بتواند در ایراد تغییر و تحول رویه خویش را بیابد و خویش را با ان وفق دهد .

هرچند به همگان اثبات شده‌است که نمی قدرت در مقابل تغییرات ایستادگی و مقاومت کرد ، ولی گشوده اشخاص در بالا عملکرد می‌کنند برای عقب نماندن از عرصه ی رقابت به طور سنتی ، با تخریب و بد جلوه دادن تکنولوژی تازه ، منزلت خویش را در عرصه رقابت نگهداری نمایند .

در حالتی که که‌این همت هیچ وقت نمی تواند به ما یاری چندانی نماید و انسان نمی تواند در مقابل چیزهای جدید از خویش مقاومت نشان دهد و خسارت نکند .

در اینجا در باب رقابت گلیم دستباف و ماشینی و به صورت کلی فرش دستباف و فرش ماشینی حرف میکنیم .

تکنولوژی منسوجات ماشینی

امروزه به لطف تکنولوژی وتولید شل خیس صنعت های ،و قیمت ارزان خیس ان درمقایسه با عمل های دست ، اقتدار خرید مردم بالا رفته میباشد .در فیض می قدرت اعلام‌کرد که تکنولوژی ساخت را زیاد نموده است و توان مردم را بالا برده ، و به جهت سهولت در ایجاد ، ساخت زیاد گشته و در مقایسه با دوره های قبل کلیه چیز فرق نموده است.

مراد این میباشد که در صورتی در طول های پیشین کالایی در فرآیند ای طولانی برهه زمانی ساخت می گشت و صرفا جمع ی اندکی از قشرها جامعه قدرت تهیه و تنظیم ان را داشته اند امروزه به اقتضای دوره و ماشینی شدن معاش ها ، همگی ی اشخاص به تکنولوژی نیاز دارا‌هستند و دوست دارا‌هستند که تمام وسایل راحتی شان با قیمت ارزان خیس و متناسب با قدرت خریدشان در اختیارشان باشد .

و بتوانند نیازشان را در اسرع وقت با محصولاتی برطرف نمایند که دارنده کیفیت بوده و در جور های متنوع با مقام های بها متعدد ارائه گردیده و در دسترس شان قرار بگیرد .

فرش دستباف و فرش ماشینی

هنگامی فرش های دستباف را مشاهده میکنیم و یا این که می شنویم که اشخاص از ملل متعدد در ادامه فرش اهل ایران هنر دست ایرانیان میباشند ، شم کبر می‌کنیم .ولی می‌دانیم که امروزه درحال حاضر این صنعت یعنی فروش فرش دستباف ،خوب وجود ندارد و علی رغم کیفیت بالای ان در عالم ولی انطور که می بایست مسئله برای صادرات و فروش این فرش فراهم وجود ندارد .

ولی علت چه می باشد ؟

هر کسی علتش را چیزی می‌دانند و جمع ای عقیده دارا هستند که فرش ماشینی و ساخت روز افزون ان میباشد که سبب شده‌است ، این هنر به کناره رانده شود و تنها سهم یه خرده از بازار را داشته باشد .

علت رکود فرش دستباف

فرش ماشینی هیچ زمان و هیچوقت نمی تواند حریف فرش دستباف میهن محسوب شود .چون این دو تماما در دو خط متعدد ،از هم قرار دارا هستند .و هیچ سیرتکامل ارتباطی با هم ندارند که بخواهند عرصه را به هم تنگ نمایند .فرش ماشینی به جهت استعمال از الیاف تصنعی و ماشینی الات به تعداد بالا و سریع بافته میگردد و فرش دستباف با الیاف طبیعی و بها مند توسط ی دست هنرمندان این مرزو بوم بافته می‌شود .فرش دستباف در هر عصر از قیمت مالی بالایی شامل است ، چون یک اثر هنری و به یادماندنی میباشد و هر کسی توانا به پرداخت یک اثر هنری بی سابقه و بها مند وجود ندارد .

حضور فرش ماشینی در‌این مواقع ، کامل کننده و کارساز میباشد .و در مقاطع متفاوت سبب ساز ارتقا صادرات فرش دستباف و ورود ارز به میهن شده‌است .

فرش ماشینی منجر شده‌است که نیاز درون مرزو بوم به فرش و اشکال ان تامین گردد و حتی با صادرات به بقیه کشورهای دنیا ، تحت عنوان یک صنعت ارز اور به شمار اید .و سبب ساز این شود که افرادی که قدرت خرید فرش دستباف را ندارند به راحتی هر تعداد فرش که نیاز دارا هستند را در متراژهای متعدد و دیده نوازترین طرح ها و رنگ ها تنظیم نمایند .

از طرف دیگر در صورتیکه اقتدار ساخت فرش ماشینی در سرزمین نبود ، تهیه و تنظیم ی نیاز مردم به فرش نیز می بایست در لیست واردات به مملکت قرار می گرفت و کشور‌ایران بدون چاره بود توشه سنگین واردات فرش ماشینی از کشورهایی زیرا بلژیک و ترکیه را هم متحمل شود .

و با یک به حساب آوردن راز انگشتی ، هر ساله حدود 300 میلیون دلار ارز از میهن بیرون میشد.

ایرادات فرش دستباف

موردها بالا ذکر شد تا مشخص و معلوم گردد ظهور یک تکنولوژی علت رکود بازار فرش دستباف وجود ندارد .بلکه مواقعی موجود هست ، که تا این موردها حل نشود چنانچه فرش ماشینی هم در کشور‌ایران وجود نداشته باشد ، ایراد فرش دستباف و فروش ان حل نخواهد شد .

نبود مواد نخستین مناسب و ارزان و در دسترس

اشتباهات جانور در بخش رنگ و رنگرزی

دخالت ارگان های دولتی در زمینه ی فروش

وجود رقبایی مثل سرزمین هند و پاکستان با مواد اول ارزان و نیروی بافنده ارزان خیس از کشور‌ایران

عدم حمایت از نوغانداران

به کارگیری از پشم های دباغی گردیده

عدم حمایت و رسیدگی و پشتیبانی از نیروی بافنده و اینده ی نامعلوم انها ،که با انصراف انها از این حوزه یک زنگ خطر دراین هنر به گوش می‌رسد .

ولی با تمامی ی این ایرادات خیلی شیرین میباشد که استقبال از فرش اهل ایران در نمایشگاه ها فیس میگیرد .و نشان میدهد که فرش اهل ایران مدام زنده میباشد و اشخاص تفاوت میان فرش اعلی و کیفیت عالی واصیل را از غیر ان تشخیص می‌دهند .

اشتباهات فرش دستباف تماما بدیهی میباشد و این خطاها برهان اصلی در رکود فرش های دستباف کشور‌ایران می باشند خیر فرش ماشینی !!!

برچسب ها قاليشويي مشهد ,
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 0

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 9
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 1
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 1
 • بازدید ماه : 1
 • بازدید سال : 93
 • بازدید کلی : 93
 • کدهای اختصاصی