X
تبليغات

تصویر ثابت

شست و شو نگهداری فرش و گلیم دستباف
loading...
YourAds Here YourAds Here

مقالات قالیشویی

بازدید : 13
سه شنبه 5 فروردين 1399 زمان : 19:41

قاليشويي مشهد

این ایام کمتر کسی پیدا می شود که از فرش های دستباف تحت عنوان کفپوش منزل ی خویش به کار گیری نماید، فرش های دستباف و گلیم ها به نوعی جنبه ی تزئینی گرفته اند و گهگاه تحت عنوان تابلو فرش و یا این که صرفا برای زینت اتاقی که کمترین ترازو رفت و آمد در آنها جای دارد گزینه استعمال قرار می‌گیرند.

نوشته‌علمی دارای ربط: فرش و نقش آن در زیباسازی خانه

به کار گیری درست از فرش دستباف و شیوه ی درست شست و شو و حفظ آن منجر خواهد شد این بافته ی با ارزش سالهای سال سلامت بماند و حتی با سپری شد وقتگیر بها هنری آن افزوده شود. هیچ وقت نمیتوان فرش را از ریختن لکه ها و یا این که دریافت کردن گرد و غبار به طور صددرصدی مصون داشت البته میتوان با راهکارهایی بی آلایش بعد از وقوع حادثه به راحتی مبادرت به نظافت کردن فرش دستباف و گلیم کرد. درین نوشته ی علمی به باز‌نگری یک‌سری راهکار بی آلایش خوا‌هیم پرداخت.

شست و شوی فرش و گلیم دستباف

پیشین از شستشو بایستی بعضی اقدامات نخستین را انجام اعطا کرد تا فرش از پیشین مهیا سازی گردیده باشد. برخی از این اقدامات به شرح پایین میباشد:

فرش را غبار گیری نمایید.

برخی از فرش ها و یا این که حتی گلیم های دستباف سالیان طولانی زینت بخش منزل بوده اند و حالا تحت عنوان فرشی باارزش و کارکرده تحت عنوان تزیین گزینه به کار گیری قرار می گیرند، در این حالت نیاز میباشد گذشته از شستشو بدون شک غبارگیری را انجام دهید. درصورتی که فرش را به قالیشویی سپرده اید که آن‌ها اقدامات لازم را مبذول خواهند داشت البته در‌صورتی‌که تصمیم دارید به شیوه سنتی کار فرمائید و خودتان آستین بالا بزنید به کار گیری از یک چوب برای غبارگیری فرش دستباف سفارش می شود. فرش را در صدر چوبزنی نمایید و بعد با یک جاروی زمخت جارو نمائید؛ به کارگیری از دستگاه های مکنده نیز قابلیت پذیر میباشد، در حالتی‌که معیار مکش هوای دستگاه تهیه و تنظیم شود، بهتر از جارو کشیدن غبارها را از دل تار و پود فرش خارج خواهد کشید.

فرش را بازرسی نمائید!

موضوع بسیار مهمی میباشد! از مهمترین نکاتی که در مقدمات شست و شوی فرش بایستی صد رد صد در لحاظ داشته باشید بازرسی فرش از نگاه واحد سنجش پوسیدگی، تعداد ترک های مو جود در آن، جور لکه های فرش، صورت و مدل گلیم بافی و ریشه ها مهمترین چیزهایی میباشد که درین بخش بایستی آیتم دقت قرار گیرد.

در شرایطی‌که نیاز میباشد فرش را رفوکاری فرمائید.

اگر که فرش شکاف میباشد می بایست قطعا پیشین از شستشو ترمیم و رفو شود، به این دلیل که ممکن میباشد شستشو سبب ساز از دربین رفتن هرچه اضافه تار و پود آن گردد.

آن گاه قطعا می بایست فرش را لکه گیری کرد تا عاری از هرگونه موادی شود که ممکن میباشد رنگ پس دهند و فرش و گلیم دستباف را وخیم نمایند.

شستشوی فرش گلیم و فرش دستباف به چه شکل انجام می‌گردد؟

در شستشوی فرش نیز می بایست برخی نکات را مد لحاظ داشت:

-فرش می بایست روی زمین محکم و مشقت بار شسته شود.

-دمای آب بایستی عادی باشد، خیر زیاد گرم و خیر زیاد سرد.

-موادی که برای شستشوی فرش گزینه به کار گیری قرار می‌گیرد می بایست اختصاصی فرش باشد به این دلیل که ممکن میباشد PH ماده شوینده ای که منحصر به فرد فرش وجود ندارد تار و پود فرش را از در میان غالب شود.

-برای لکه گیری فرش نباید از مواد قلیایی زیرا کربنات دوسود، سودسوزآور بهره مند شد و در حالتی که تمایل به به کارگیری از هیدروسولفیت گرفتید می بایست مقدار و طرز ی به کار گیری از آن به طور کامل در دست گرفتن شود.

-آب خروجی از فرش می بایست خنثی و سوای رنگ باشد، در غیر این رخ ممکن میباشد فرش پس از کم آب شدن مجروح باشد و یا این که اینکه رنگ های مو جود در آن ادغام گردیده باشند.

-برای خنثی کردن پساب خروجی فرش میتوان از آب و اسید 1 تا 2 درصد به کار گرفت.

-فرش های دستباف و گلیم ها بایستی با نوروروشنایی غیر بی واسطه خورشید کم آب شوند و فرش در معرض هوا قرار گیرد تا تمام رطوبت آن کم آب شود.

-توجه نمائید که فرش را به صدق معلق فرمائید، درصورتی که که بدین مهم اعتنا نکنید آب در نصیب انتهایی فرش انباشته شده و منجر زردی و پوسیدگی فرش می‌گردد.

-در صورتیکه فرش را با دستگاه خاصی کم آب می‌کنید دما برای کم آب کردن نباید فراتر از 40 رتبه برود.

-در چهره به کارگیری از قابل انعطاف کننده پس از شستشوی فرش سطح آن لطیف خیس خواهد شد.

-در صورتیکه قصد دارید فرش را رنگ فرمایید در گوشه ها و نصیب لبه فرش این عمل را انجام ندهید به این دلیل‌که در او‌لین شستشو رنگ از در میان خواهد رفت و فرش مجدد به وضعیت اولیه گشوده می‌شود.

در حالتی‌که فرش لکه داشت موارد ذیل را مد لحاظ قرار دهید:

مهم‌ترین قضیه ای که بایستی در لحاظ داشته باشید این میباشد که دسته لکه، واحد سنجش آن و اینکه لکه نو ریخته گردیده یا این که از گذشته روی فرش وجود داشته میباشد داده ها لازم را داشته باشید. چنانچه لکه نو باشد و مدل آن را بدانیم خیلی راحتتر میتوان آن را از در میان پیروزی، در کل طراوت لکه سبب ساز می شود که در اسرع وقت، با هزینه کمتر و خیلی بهتر آن را از در میان پیروزی.

بایستی بدانید که بعضی از لکه ها در چهره مخلوط با چندین مواد، ثبات بیشتری از خویش نشان داده و ممکن میباشد مشقت بار خیس از بین برود؛ بعضی از این مواد عبارتند از:

-آب و صابون خانگی منجر می‌شود لکه هایی زیرا میوه و چای اثبات خیس گردیده و مشقت بار خیس تمیز شوند.

-آب داغ ثبات لکه هایی زیرا خون و تخم مرغ را طولانی تر می‌نماید.

-برای تزکیه لکه چربی بهتر میباشد از موادی زیرا بنزین یا این که نیتراکلرورکربن به کار گرفت؛ نخست اسفنجی را به محلول متبوع آغشته فرمائید و آن گاه به نیکی محل را تمیز نمایید؛ لکه هایی زیرا روغن، چربی حیوانی، چسب و خون به راحتی با آّب و صابون خانگی تمیز می گردند.

برچسب ها قاليشويي مشهد ,
نظرات این مطلب

تعداد صفحات : 0

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 9
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 2
 • بازدید کننده امروز : 1
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 0
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 3
 • بازدید ماه : 3
 • بازدید سال : 95
 • بازدید کلی : 95
 • کدهای اختصاصی